2017 astroloji

'Leasing Köşesi' forumunda astrolog1 tarafından 24 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

 1. astrolog1

  astrolog1 New Member

  Çin astroloji diğer türlerden farklıdır çünkü modern takvim yerine Çin takvimine bağlıdır. 60 senelik bir döngüye sahiptir ve ilk kısmı Yin ile Yang formlarında Beş Elementten (sırasıyla Tahta, Ateş, Toprak, Metal ve Su) oluşur. Ardından 12 zodyak hayvan işareti ya da Dünyevi Dallar bulunur, bunlar da sırasıyla: Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Koyun (Koç ya da Keçi), Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz. Genellikle feng shui ve Çin'e ait diğer batıl inançlarıyla birlikte kullanılır.

  Temel kuvvetler (ya da temel etkileşimler) parçacıkların birbiriyle nasıl etkileşim halinde olduklarını anlatır. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda bu etkileşimlerin sayısı 4 temel kuvvete indirgenmektedir: Yeğin Nükleer Kuvvet, Zayıf Nükleer Kuvvet, Kütle Çekim Kuvveti ve Elektromanyetizma.

  Güneş ve Ay ile beraber gezegenlerin de yaşamlarımızı ve kişiliklerimizi etkileyebilmeleri için bize ulaşabilen güçlü bir kuvvetin olması gerekmektedir. Ay'ımızın yarısı kadar büyük olan ve 7,228,829,857 kilometre uzaklıkta olan Plüton'ün bile üzerimizde bir etkiye sahip olduğunu iddia etmek olağanüstü bir iddiadır, bu yüzden bahsedilen şeyin oldukça kuvvetli olması gerekmektedir. Böyle bir iddiayı destekleyecek kanıtlar var mıdır diye bakalım.

  Eğer insanlar astrolojiyi modası geçmiş bir batıl inanç ve antik bir kültür olarak görseydi o zaman dünya daha iyi bir yer olabilirdi. Neden böyle düşünüyoruz? İşte bazı sebepler:

  Astrologların yaptıkları okumalarla geleceğinizi tahmin ederek sizin için güzel bir aşk hayatın olacağını ve daha iyi bir gelirinizin olacağını söylemeleri yaygın görülen bir şeydir. Sonuçlar her zaman aynıdır: Ya tahminler kullanışlı olamayacak kadar anlamsız ya da şanstan daha tutarlı değildirler. Yine de reklamlarda da görülmediği gibi ihtiyaçlarını karşılamayacağı halde insanlar kandırılarak böyle şeyler için paralarını verebilmektedir. Bu açıkçası sahtekarlıktan başka bir şey değildir, bunu yapan astrolog bütün bunların bilincinde olsa da olmasa da.

  Bir kitap evine gittiğinizde bilim köşesinde bulunan kitapların on katı kadar kitabın astroloji / zodyak / feng shui gibi konuları ele aldığını görmeniz gayet normaldir. Peki neden? Cevap sanılandan da basittir. Astroloji ve benzer batıl inançları merak edenlerin sayısı bilim-severlerden daha fazla olduğu için bu konudaki piyasa daha büyüktür. Ve sadece bununla da kalmıyor, sosyal ağlarda bilim eğitimine oranla kaç tane astroloji bilgi yarışmaların olduğunu da görürseniz şaşırabilirsiniz. Hatta geleceğimizin liderleri olan gençlere yönelik sorular yöneltip kaçının bilimsel metot ve eleştirisel düşünce yerine astrologlara güvendiklerini sorguladığınızda sonuçlar olumlu çıkmayabilir. Peki bütün bunların anlamı nedir? Bilim ve teknolojinin gelişimi yerine, astroloji insanları bilimin gerçek güzelliğinden uzaklaştırabilmekte ve kanıtlanmamış hayallere inanmalarını sağlayabilmektedir. Bir düşünün, bilime ilgi duyanların sayısındaki azlık bilim ve teknoloji ile ilgili alanlara daha az sayıda başvurunun yapılacağı anlamına gelmektedir ve bu şekilde bilim ve teknolojinin gelişimi yavaşlayabilmektedir. Batıl inançlar olmadan belki de çoktan galaksimizi daha yakından keşfediyor olurduk.

  Otizm korkusundan dolayı İngiltere ve Güney Afrika gibi ülkelerde çocuklarına aşı yaptırmayan ebeveynler yüzünden neler olduğuna bir bakın. Kızamık yayıldı ve yüzlerce ölüme sebep oldu. Buna benzer batıl inançlardan dolayı zararlar görülebilmektedir ve buna astroloji de dahildir. İnsanlar yaşamları için yıldız işaretlerini bir rehber olarak kullanmaları üretkenliklerini düşürebilir çünkü temelsiz tahminlerden dolayı endişe duyabilirler. Bu tarz şeyler sadece bireysel açıdan değil ama toplumun kendisini de etkileyebilmektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş