vücut geliştirme şampiyonları

'Merak Ettikleriniz' forumunda Erkan Sıla tarafından 13 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. Erkan Sıla

  Erkan Sıla New Member

  Protein barları (enerji barı olarak da bilinir) tıpkı bir kek yiyormuş hissi verir. Ancak ondan farklı olarak, belini incelten malzemeler içerir. Böylece, gerçek gıdalar yiyemediğin zaman ihtiyacın olan besin öğelerini alırsın. Üstelik çoğu da tatlıdır. Connecticut’taki Griffin Hastanesi’nin Klinik Beslenme Bölümü Koordinatörü Doktor Samantha Heller, “Ancak bazı sözde besin barları, gizlice hidrojenize ve doymuş yağlar, şeker veya alkol içerebilir. Kalori olarak baktığımızda da bazıları bir paket çikolatadan bile fazla kalorilidir” diyor. O hâlde, aldığın ürün sağlıklı mı değil mi nasıl anlayacaksın? Öncelikle kalorisi 100 ile 200 arasında olan bir ürün seçmelisin. Ayrıca içinde şimdi söyleyeceğim sağlıklı malzemeleri de içermeli.

  Aldığın barda en az altı gram protein bulunmalı. Yapılan son araştırmalar, süt ürünlerinden elde edilen whey proteininin (peynir altı suyu), bedeni şekillendirmek adına diğer protein türlerinden daha etkili olduğu gösteriyor. Bunun yanında, geçtiğimiz yıl Journal of Nutrition’da yayımlanmış bir çalışmaya göre whey proteini karın yağlarını eritebiliyor ve genel olarak kilo vermeni sağlıyor.

  [​IMG]

  Onlardan korkma! Karbonhidratlar sana çok hızlı enerji kazandırır ve zor bir egzersiz sonrası kaybettiğin glikojeni (depolanmış şeker) yerine koyar. Ayrıca insülin salgılanmasında rolü vardır. Bu da kaslarının onarılmak ve yenilenmek için ihtiyacı olan aminoasitleri içine çekmesine yardımcı olur

  Çoğu bar, sporcuların kas yapmak için ihtiyaç duyduğu proteini çabuk yoldan alması için formüle edilmiştir. Bu nedenle pek çok protein barının en önemli maddesi, adı üstünde proteindir. Bu besin öğesi, vücudun kalori yakma mekanizması olarak tabir edilen metabolizmayı vücut geliştirme harekete geçirir. Diğer besin öğelerine oranla daha yavaş sindirildiğinden, öğünler arasında açlığı yatıştırmak için güzel bir çözümdür.

  Çoğumuz bir günde ihtiyacımız olan lif miktarının sadece 15 ya da 25 gramını alıyoruz. Bunu göz önüne aldığında, biraz daha fazla lif tüketmenin herhangi bir zararı yok. Ayrıca lif miden için de iyidir; bedenin onu çok hızlı sindiremediği için uzun süre tok hissedersin. Yapılan çalışmalar, yüksek miktarda lif içeren diyetlerin, uzun vadede meme kanseri riskini azalttığını ve daha birçok şekilde sağlığa faydalı olduğunu ortaya koyuyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş