Fransa - Türkiye Seyahati

'Uzaklar' forumunda Tufan tarafından 18 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

 1. Tufan

  Tufan Member

  17 Temmuz 2015. Italya sahillerinden ayrılarak Ion denizine açıldık. 4 sene önceki geçişimden pek hoş anılarım yok Ion denizi ile. Ustalarımdan duyduğum kadarıyla her zaman kaba dalga kaldırırmış Adriyatik'den aşağı. Bugun ise sanki bizi saygıyla selamlıyor gibiydi. Son derece sakin geciyor. Biz de yelken açalım dedik hafiften. O da ne; tam rüzgara dönerken oltamıza bir misafir takıldı. Sanırım bayram hediyemiz.
   
  Levent ve özgüradam bunu beğendi.
 2. Tufan

  Tufan Member

  upload_-1.jpg upload_-1.jpg upload_-1.jpg
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2015
  Levent, özgüradam ve srdpnr bunu beğendi.
 3. Tufan

  Tufan Member

  18 Temmuz 2015. 18.00 gibi Kefalonia'ya girdik. Liman 4 sene öncesine göre değişmiş bayağı. Teknemizi bağladık ve sehri gezmek için cıktık.

  N38°12.115' E20°26.760'
   
  Son düzenleme: 20 Temmuz 2015
  Levent ve özgüradam bunu beğendi.
 4. Tufan

  Tufan Member

  Kefalonia-on-Map-of-Greece2.png Kefalonia-on-Map-of-Greece2.png images-1.jpeg Kefalonia-on-Map-of-Greece2.png images-1.jpeg images-1-1.jpeg images-2.jpeg images.jpeg
   
  Levent ve özgüradam bunu beğendi.
 5. Tufan

  Tufan Member

  19 Temmuz.. Bugünkü planda Kefalonia'ya 25 mil uzaklıktaki Zakynthos var..

  N37°54.223' E20°39.082'


  DSC07195.JPG DSC07200.JPG DSC07203.JPG zakyntos 1.jpg zakyntos 2.jpg zakyntos 3.jpg zakyntos.png zakyntos 5.jpg zakynthos.jpg
   

  Ekli dosyalar:

  Son düzenleme: 9 Ağustos 2015
  Levent ve özgüradam bunu beğendi.
 6. özgüradam

  özgüradam New Member

  yolunuz acik olsun Tufi kaptannim, selamlar sevgiler...
   
  Tufan bunu beğendi.
 7. Tufan

  Tufan Member

  Geceyi bu muhteşem koyda geçirmek, sabah da erkenden kimseler gelmeden biraz yüzmek istedik. Ama ne çare? Mümkün değil. Bir defa ciddi solugan alıyor. Ayrıca oldukca yüksek duvar gibi kayalar koruma sağlamak yerine aksine içeride rüzgarı evirip çevirip 2'ye katlıyor. Topaç gibi dönmeye başlayınca demir alma ve koy değiştirme kararı verdik.

  zakynthos.jpg

  Adanın arkasında her havaya kapali ama gene de az da olsa solugan alan Agios Nikolaos'a demirledik. Koya gece girerken soldaki kayalara dikkat edin. Liman ve şehir ışıkları son derece göz yanıltıcı olabiliyor. Bu gece iyi dinlenip sabah erkenden Patras ve ardından Korint kanalına yönleneceğiz.

  N37°54.615' E20°43.103'

  DSC07162.JPG DSC07169.JPG DSC07170.JPG DSC07171.JPG DSC07172.JPG DSC07173.JPG DSC07175.JPG DSC07177.JPG zakynthos.jpg
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2015
  Levent ve özgüradam bunu beğendi.
 8. özgüradam

  özgüradam New Member

  Tufi kaptanim, nede güzel özetliyorsun, harika bir gezi kitabi yazabilirsin bu ya§adiklarindan....Her nerede olursan ol, hangi dalgalar, hangi rügarlar olursa olsun, o dalgalarin, o rüzgarlarin cocugu olarak, onlarla dans etmek yaki§iyor bizlere :)
   
  Tufan bunu beğendi.
 9. Tufan

  Tufan Member

  20 Temmuz. Zakynthos adasını dümen suyunda bırakarak artık Ion denizini terketmek istiyoruz. Rotamızda Korint geçişi için ilk aşmamız gereken Patras ve Rio Bridge. Mesafe yaklaşık 80 mil. Bugün yorucu olacak ama bu kısmı aşmamız gerekiyor bir şekilde.

  Bu arada gözüm de bir yandan yakıt göstergesinde. En son yakıtı Italya'da Lipari'de almıştık. Kefalonia'da yakıt bulamadık. 4 sene önce kamyonla limana getirip dolduruyorlardı. Bu sene liman değişmiş. Böyle bir düzen kalmamış. Konuştuğum yakıt istasyonu sahibi bana 40 litrelik bidonla getirip doldurmayı önerdi. Açıkçası üşendim uğraşmaya. Ama yakıt da bulmamız lazım yavaş yavaş.

  Yolda elimizdeki yedek 20 lt'den depoya aktarma yaptık. Patras'a kadar devam ettik. Patras büyük bir liman şehri, mutlaka buluruz rahatlığıyla:)) Ama gel gör ki, burada da yakıt istasyonu bulamadık.

  Interneti çok bulamadığımız için, bir yandan uzakta olduğumuz ülke gündemini de çok takip edemiyoruz haliyle. Yolda öğrendim ki, Şanlıurfa Suruç'da bomba patlamış, onlarca gencecik vatan evladını kaybetmişiz. Başımız sağolsun. Dünyanın biz insanlara sunduğu onca güzellik yanında bizim cennet topraklarımızda nasıl bunlar oluyor anlamak mümkün değil. Ülkemiz üzerinde oyunlar oynanıyor, kardeş kardeşe düşman edilmek isteniyor. Çok üzücü. :((

  Bu üzücü konuyu burada bırakıp devam edeyim notlarımıza.

  20150720_205103.jpg

  Kanal 14'den kendimizi tanıtıp, tekne ismini, direk boyunu, gideceğimiz yeri belirtip, iznimizi alarak , trafik sorumlusunun bize işaret ettiği şekilde Rio Bridge'i geçiyoruz. Bu romantik geçiş esnasında, gözüm bir sekilde dümen suyumuza bakınca sarı & yeşil karışımı uzunca birşeyin bizimle geldiğini farkettik. Hava da kararmak üzereydi. Biraz dikkatli bakınca bunun genişce bir ağ olduğunu tespit ettik. Muhtemelen ne kadar dikkat etsek de bir balıkçının denize koyduğu şamandıra ve ağı, üzerinden geçerek, içinde muhtemelen balıklarla beraber çekiyoruz. Muhtemelen ağ bizim salmaya dolaştı. Verilmiş sadakamız var, pervaneye dolamadık. Ama zaman durup, dalıp ne var ne yok gözlemlemeye uygun değil. Neticede gecelemek için uygun bir adacık ve balıkçı köyü olan Trizonia'da gün aydınlanınca bakarız duruma. Bir yandan da av yasağı varken arkamızdan ağ çeker gibi ilerlemek aramızda espiri ve gülüşmelere yol açtı. Geceyi Trizonia'da geçiriyoruz. Sabah ola hayrola. N38°22.045' E22°04.678' upload_-1.jpg upload_-1.jpg

  corintheqs2.jpg
   
  Son düzenleme: 22 Temmuz 2015
  Levent ve özgüradam bunu beğendi.
 10. Tufan

  Tufan Member

  21 Temmuz. Bu sabah 06.00 gibi uyandık. Ortalık bayağı sakin. Muhtesem bir doğa manzarası var. Trizonia'dan ayrılmadan önce bir sabah kahvesi iyi gider. Burası çok şirin bir kasaba. 4 sene önce bu kadar tekne yoktu. Yunanistan'da kaldığımız limanlarda henüz para vermedik. Sabah kahvesi ve birkaç fotoğraf çekimi ardından tekneyi bağladığımız iskeleden biraz zor ayrılacağımız belliydi. Sabah erken saatlerde oldukça sakin esen rüzgar saat 11.00'e doğru 20 - 25 knot esiyordu iskeleye doğru. Tam derslik bir manevra ile tüm usturmaçaları iskele tarafına aldık. Kıç halatı sıkı tutup baş halatı boşladık. Baş pervane de işe yaradı ve parasını hak etti. Sevgili Serkan Şahin kulakların çınlasın. Sıkı havada iyi ayrıldık. Tekne yeni, kaptan bendeniz de acemi olunca ister istemez daha dikkatli davranıyor insan. Korint kanalına 50 mil yol var. Rüzgar direkt dogudan (bize göre tam kafadan) sert esiyor. Yer yer 2 metreye yakın dalga kaldırıyor. Bu sebeple daha fazla dayak yemeden Antikura sehrinde (kanala 30 mil) kalacak şekilde günü bölelim istedik. Bu arada bingo :) Antikura'ya (N38°22.644' E22°38.696') 7 mil kala motor zart diye sustu. Yakıt bitti. O an cok korktum. Ters rüzgarda demek farketmeden motor yelken yaparken fazla yakıt harcadık. Elimizdeki son 20 lt yedek bidonu da boşalttık. Benim endişem, yaķıtı tam boşalttığımız için motorda hava yapıp çalışmayabilecegi yönündeydi. Ama çok şükür sorun olmadı. Antikura'da yaķıt olduğuna dair rivayet var kitaplarda. Kumarı oynayacağız artık. Limana geldiğimizde, sabah 08.00'de haber verirsek tanker ile yakıt getiriyorlarmış iskeleye. Geceyi alargada demirde geçirip sabah sakin havada iskeleye yanaşacağız.
   
  Son düzenleme: 22 Temmuz 2015
  Levent, srdpnr ve özgüradam bunu beğendi.
 11. özgüradam

  özgüradam New Member

  Sevgili Tufi kaptanim, dogayla mücadeleyi birak hircin denizlerde, rüzgarli bir havada Kabata§´dan Bogaz`a- Sariyer yönüne dahi yürüse insan, öyle müthi§ kendisine yolculuklari olur ki,,,Haliyle bu anlattiklarini ya§arken ve ya§adiktan sonra sende kalacak olanlar...Kendinize dikkat edin, dalgalari, denizi, macerayi sevdigimizden yana §üphemiz yok, ancak seni en az o kadar sevdigimden, denizeri, dalgalari, iraklari a§da gel,,,Selam ve sevgiyle..........
   
  Tufan bunu beğendi.
 12. Tufan

  Tufan Member

  Sabah Antikura'da müthiş sert hava var. Gece boyunca da demirde çok rahat edemedik. Burada kalmak zorundaydık. Sabah ilk iş botla karaya çıkıp istasyondan bidonla yakıt almak oldu. Şimdilik 20 lt 'lik 1 bidon işimizi görür. Antikura şehri etrafı oldukça yüksek dağlarla çevrelenmiş. Haliyle tepelerden aşağıya doğru fazlaca rüzgar yapıyor. Neyse, bunları da aşıp Antikura ve onun esen körfezini gerimizde bırakınca hava sakinledi. Artık 20 mil ötemizde Korint kanalı var.
   
  Levent, özgüradam ve srdpnr bunu beğendi.
 13. Tufan

  Tufan Member

  upload_-1.jpg upload_-1.jpg korint-kanali.jpeg
  22 Temmuz. Saat 13.00 gibi Korint kanala giriş yaptık. Hava 30-35 arası esiyor. Korint körfezi bizi bırakmak istemese de bizim kalbimiz Ege'de.. Korint'i geçtik 155 euro ödedik.

  DSC07382.JPG DSC07384.JPG upload_-1.jpg upload_-1.jpg korint-kanali.jpeg
   

  Ekli dosyalar:

  Son düzenleme: 9 Ağustos 2015
  Levent ve özgüradam bunu beğendi.
 14. Tufan

  Tufan Member

  Aksam 20.00 gibi Atina'ya vardık. Korint kanalından Atina'ya kadar neredeyse full arma yelken ile geldik. Istikrarlı esen 20 hava vardı. Para yabancıya gitmesin diye Doğuş Grubunun D Marin marinalar zincirinde olan, halk arasında Paşalimanı olarak da bilinen Zea Marina'ya bağlandık. 2 gün için elektrik, su vs herşey dahil 100 euro ödedik. Marinanin telsiz kodu 09. Oysa D-Marin web sitesinde 69 yazıyordu. Düzelttirmek gerekir.

  N37°55.884' E23°39.097'


  DSC07436.JPG DSC07441.JPG DSC07450.JPG DSC07461.JPG zea marina.jpg
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2015
  Levent ve özgüradam bunu beğendi.
 15. Tufan

  Tufan Member

  23 Temmuz.. Bugünü de Atina'da geçirmek istiyoruz.. Kısmet olursa yarın sabah erkenden Ege'ye açılacağız..Atina'da mürettebat değişimi yapıyoruz. Giren oyuncu sevgili Gökhan Pehlivan. Çıkan oyuncu sevgili Charlie. Yol boyunca renk kattığın için tekrar teşekkürler.
   
  Son düzenleme: 24 Temmuz 2015
  Levent ve özgüradam bunu beğendi.
 16. özgüradam

  özgüradam New Member

  Sevgili Tufi kaptanim, çoğu gitti azí kaldi bu seferki maceranin. Bu arada memlekete varmada beni sollayacaksin gibine geliyor.Ay sonu itibariyle önce toroslara oradan da bir ara Marmara Istanbul var kafamda. Maceranîn geriye kalani daha da keyfli olsun. Selam ve sevgilerimle.
   
  Tufan bunu beğendi.
 17. Tufan

  Tufan Member

  24 Temmuz. Sabah 08.00 gibi Atina'dan ayrıldık. Rotamızda 47 mil mesafedeki şirin Kythnos adası. Rüzgar istikrarlı, bize yardımcı oluyor. 14.00 gibi adanın batı yakasında Kolona Sand Bar koyuna demir attık. N37°24.914' E24°21.955'

  Güzel bir dinlenme ve yüzme molasından sonra adanın kuzeydoğusundaki limanı olan Loutra'ya bağlandik. N37°26.603' E24°25.885'

  Çok keyifli ve şirin bir ada. Özellikle limandaki restaurant ve cafe'ler muhteşem.

  DSC07342.JPG DSC07344.JPG DSC07346.JPG DSC07357.JPG DSC07526.JPG DSC07534.JPG Kythnos-map.jpg kuthnos.jpeg
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2015
  Levent ve özgüradam bunu beğendi.
 18. Tufan

  Tufan Member

  25 Temmuz. Kythnos'dan 06.30'da ayrılıp 14.00 gibi Mykonos'a ulaştık.

  Erken saatte geldiğimiz için biraz plaj ve deniz yapalım.

  Ornos beach N37°24.914' E25°19.263' ve Paradise beach N37°24.799' E25°20.321'
  benim favorilerim.

  DSC07551.JPG DSC07555.JPG DSC07557.JPG DSC07569.JPG DSC07572.JPG DSC07574.JPG DSC07576.JPG 192 eklentisini görüntüle

  Buralarda denizden bakınca doğal güzellik pek yok. Herşey yapay. Bizim Bodrum'umuz çok daha güzel. Ama maalesef tek farkımız insan ve her geçen gün daha fazla ortadoğuya kayan kültürümüz. Koca koca feribotlar dolmuş gibi adaya turist getiriyor. Ama gece adanın sokaklarını dolaşınca büyük fark ortaya çıkıyor. Bir defa restaurantları pahalı ama çok kaliteli, sokakları rengarenk, ışıl ışıl, abartılı ve rahatsız eden müzik yok, taciz eden esnaf yok. Ben çok kaliteli buldum. O yüzden Ibiza ile birlikte 1 numaraya koyarım.
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2015
  Levent, özgüradam ve srdpnr bunu beğendi.
 19. Tufan

  Tufan Member

  26 Temmuz. Sabah erken saatte ayrılmak planımızda vardı. Ancak yoğun sis sebebi ile liman sorumlusu ayrılmamıza izin vermedi. Saat 11.00 gibi kalkan sisin ardından yola çıktık. Buradan Bodrum yaklaşık 100 mil. Bu sebeple gece yolculuk yapmamak adına yolu gene ortalamak istedik. Geceyi Levitha adasında geçirmeyi planlıyoruz. Saat 23.00 gibi koya demir attık.

  N37°00.120' E26°25.713'
   
  Levent ve özgüradam bunu beğendi.
 20. Tufan

  Tufan Member

  27 Temmuz. Sabah 06.00 gibi demir alıp Levitha'dan ayrıldık. Artık seyahati tamamlamamıza 37 mil yolumuz kaldı.

  levitha 1.jpg levitha 2.jpg levitha 3.jpg levitha 5.jpg
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2015
  Levent, özgüradam ve srdpnr bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş