akrilik boya satın al

'Merak Ettikleriniz' forumunda Erkan Sıla tarafından 13 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. Erkan Sıla

  Erkan Sıla New Member

  Akrilik boya, hem yağlı boyanın kıvamına hem de sulu boyanın parlaklığına sahip bir boya çeşididir. Dayanıklılığı, su ile temizlenebilmesi, suyla inceltilebilmesi, ahşap da dahil olmak üzere birçok yüzeye uygulanabilmesi akrilik boyayı, sanatçılar için vazgeçilmez bir malzeme haline getirmiştir. Tuval üzerinde bıraktığı hoş, mat renk bütünlüğü de bu durumun oluşmasına katkı sağlar.

  Akrilik boya, içine her ne kadar inceltici koyulsa da en çabuk kuruyan boyalardan biridir. Dolayısıyla fırça darbelerine biraz hız kazandırmak daha iyi olacaktır. Değişik tonlamalar ve renk alternatifleri elde etmek için spatulanın ucuna alınan beyaz boya suyla karıştırıp renk paletindeki diğer boyalara eklenebilir.

  [​IMG]

  Hayalgücünün dünyasında gezerken sadece fırçayı kullanmak zorunlu değildir. Spatula ve tüp direkt olarak kullanılabilir. Birbiri üstüne binen renkli elastik katmanlar hem resme ayrı bir boyut katar hem de göze hoş gelen bir renk zenginliği yaratır. Yüzey üzerinde kuruyan herhangi bir boya şeridini, suyla veya incelticiyle açarak düzeltmeler yapmak da mümkündür. Ayrıca kuruyan renk şeridinin üzerine farklı renkler uygulanabilir. Eser bittikten sonra boyanın kapağını kapatmayı ve fırçaları, spatulayı, paleti temizlemeyi unutmamak gerekir. Kuruyunca sert bir yapı oluşturan akrilik boya, temizleme işlemi unutulursa fırçaları kullanılmaz hale getirebilir.

  Akrilik boya tüp, şişe veya cam kaplar içinde satılır. Akrilik boya kullanmaya karar verildiğinde önce hangi örgü modelleri yüzeye ne kadar uygulanacağının bilinmesi gerekir. Akrilik boyanın yanında satılan yardımcı ürünlerin çeşitliliği, ilk başta kafa karıştırıcı gelebilir. Ancak su haricinde kullanılabilecek seyreltici/inceltici yardımcı maddeler başlangıç için yeterli olacaktır. Malzemeler alınıp fırçalar hazırlanınca sıra boyaları kullanmaya gelir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta akrilik boyanın kuruma süresidir.
   

Bu Sayfayı Paylaş